Šrotek

Zajímavosti
  

Zajímavosti

O PĚSTOVÁNÍ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

Stromky se pěstují ze semene 2 – 4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, kde dále dorůstají, přičemž každý druh stromku roste jinou dobu.

Pro zajímavost: do výšky cca 2 metry:

Jedle kavkazská 10 – 15 let
Smrk pichlavý 10 – 13 let
Smrk ztepilý 9 – 10 let
Borovice černá 8 – 9 let

JAK SE CHOVAT K ŽIVÉMU VÁNOČNÍMU STROMKU

Řezaný stromek:
Zakoupený stromek je třeba skladovat v chladném prostředí v nádobě s vodou. Doporučujeme odříznout malý špalíček kmínku zalepeného smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout. Uvidíte, že stromek s čerstvě provedeným řezem přijme přibližně 5 litrů vody, a tak zůstane déle svěží. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody. Nesmí se tedy ořezávat, protože stromek saje vodu pletivy pod kůrou.

Stromek v květináči:
Stromek přeneseme z venku do místa s vyšší teplotou 5 až 10 °C (sklep, garáž) a necháme ho tam několik dní, poté ho přeneseme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15 až 18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu a samozřejmě zalévat. Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět a ponecháme až do jara v teplotě 1 až 5 °C. Ven stromek přemístíme až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože dodržujeme tento postup, někdy se stane, že stromek nepřežije, protože nezvládne rozdíl teplot.